CE Belgesi
CE Belgesi ve Sertifikasyon  ;
     CE Sertifikası Nedir ?
     CE Belgesi Nedir? CE Belgesi Sertfikasyon Yapılacak Ürünler nelerdir ve CE Belgesi alım aşamaları?

     CE Sertifkası işaretini bir ürünün Avrupa birliğinde satmak istiyorsanız adı geçen ürünün Avrupa birliği direktiflerinin kapsamındaysa CE Belgesi işareti taşıması zorunludur. Farklı bi deyişle CE Belgesi , hem üretmiş olduğunuz ürününüzün kalitesinin kanıtı hemde yasal bir zorunlulukdur.

     CE işareti olan bir ürün kullanıcı tarafından belli standartlara, kalite ve güvenlik şartlarına uygun olduğunu bilinmesini sağlar. Kısacası CE Belgesi olan bir ürünün güvenilir olduğunu gösterir. Avrupa birliği uyum kapsamında ülkemizde bu standartları uygulamakta ve CE Sertifikasyon standartları ülkemizde de kanuni düzenlemeler eşliğinde bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle üretim yapan sektörler için alınması şarttır.

     CE Belgesinin Faydaları ?
    CE sertfikası , imal edilen ürünlerin Avrupa birliği üyesi ve aday olan ülkelerinde satılmasının önünü açar. Bu sebeple CE Belgesi üreticinin ürünlerini AB’de pazarlayabilmeleri için ürün üzerine CE işareti koymaları mecburidir. Ayrıca CE sertfikası Ürünün teknik mevzuatlara uygun olduğunu simgeler. CE işareti, bir kalite markası ve garanti belgesi olmayıp, kalitenin başladığını gösterir. CE işaretinin olmaması demek; ürünün kalitesiz ve güvenlik normlarının dışında olması demektir. Bunun için ürünlerin satışa arz edilmesini engeller. Çünkü ürün kalitesiz ve emniyetsiz olarak adledilir. CE işareti sektörel anlamda ciddi üreticiler ile rekabeti sağlar. Bir ürünün CE sertfikası olması ile Avrupa pazarında ürünün serbest dolaşımı sağlanır. Aksi durumların önüne bu belge ile ilgili yasal gerekçeler önüne geçer. Bu nedenle CE Belgesi Avrupa Birliği kapsamındaki ülkelerde bir çeşit ‘GİRİŞ KARTI’ olarak kabul edilir.

CE Sertifikası Mecburimidir?

“CE Sertifikası alınmış bir ürün = Yasal olarak da kullanıcı gözüylede kaliteli olarka kabul edilir..”
CE olan bir ürün olmak Avrupa Birliği tarafından getirilmiş olan Güvenlik ve Kalite şartlarını yerine getirmiş olmak demektir. Bu nedenle söz konusu kanuni şartlar kapsamında AB üyesi ve adayı olan ülkelerde piyasalarında var olmak istiyorsanız ürünlerinizin CE Belgesi işareti taşıması zorunludur. Bu zorunluluk daha önce CE Belgesi yönetmeliğinde belirtildiği üzere KANUNİ bir gerekçe ve gereksinimdir.

CE Belgesi (CE İŞARETİ) NASIL ALINIR?
    Ürünlerin CE sertifikalı işaretli (belgesi) olarak satışa sunulmasından, CE işaretinin ürüne konmasından imalatçı sorumludur. İmalatçının bu işareti ürün üzerine koyması için çeşitli alternatifler sunulmuştur.

CE Sertfikası İle Alakalı Düşük riskli ürünler :
    Bir çok ürün güvenlik açısından düşük riskli ürün kapsamında yer almaktadır. Bu yüzden, imalatçı uygunluk değerlendirmesini yaptıktan sonra bir beyanname yayınlayarak; ürünün zorunlu güvenlik, sağlık, çevre ve kullanıcı koruma standartlarına uygun olduğunu belirtir. Bu beyannamenin normuna uygun olarak düzenlenmesi gereklidir.

CE Sertfikası ile Alakalı Yüksek riskli ürünler :
    İmal edilen bu ürünler için imalatçının beyannamesi yeterli değildir. Bu durumda ürünlerin, onaylanmış kuruluşlar (notified body) tarafından test edilmesi şartı vardır. Onaylanmış kuruluşun incelemesi CE Sertfikası sonucunda üretici CE Belgesi amblemini ürün üzeirne koyabilir. Son üründe kullanılmak üzere üretilen bütün sistem ve ünitelerin üreticileri, ilgili direktif koşullarına uygun olarak bir dosya ve beyanname ile CE Belgesi imalatçıya iletirler. Entegrasyona parça veya bileşen üreten kuruluşlar, ürünlerine CE Belgesi işaretini vuramazlar.

CE Belgesi Zorunlu Ürünler Listede Aşağıda Yer Almaktadır ;
1. Alçak Gerilim Cihazları
2. Basit Basınçlı Kaplar
3. Gaz yakan aletler
4. Sıcak su kazanları
5. Elektromanyetik uyumluluk
6. Makineler
7. Sivil kullanım için patlayıcılar
8. Otomatik olmayan tartı aletleri
9. Patlayıcı ortamlarda kullanılan ekipmanlar
10. Asansörler
11. Dondurucular
12. Basınçlı kaplar

    CE Belgelendirmesi talep ediyorsanız, firmamızı CE Belgesi Alımı konusunda arayabilirsiniz. CE Belgesi veren firmalar hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.