Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 23/09/2022
.
    İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) belgesi belgendirme firmaları
Yakın Zamanda Eklenenler
.
Bize Ulaşın
    İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP)

    İlaç Üretimi Ve Dağıtımı ;

    İlaç, üretim ve dağıtımı söz konusu ise takdir edersinizki çok özel durumlar meydana gelmiştir. Çoğu hükümet farmasötik ürünlere erişimi düzenler üretimi ve dağıtımı üzerinde diğer mallardan daha fazla kontrol ve denetlemeler yaparak ayrı bir dikkat sarfederler. İlaç dağıtımı kapsmaında çalışan ve dağıtan hem kamu hem de özel sektördeki aracıların dikkate alması gereken özel ilaç güvenliği ve önlemleri vardır. Ayrıca bazı ilaçlar için soğuk zincir yönetimini hesaba katmanız gerekir.

 

    İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) çerçevesi nedir?

    İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP), distribütörlerin farmasötik ilaçların kalitesini ve bütünlüğünü sağlamak için karşılaması gereken minimum standartları belirleyen çerçevenin genek halidir. Başlangıçta oluşturulan bu kalite garanti sistemi, farmasötiklerin bir üreticiden veya merkezi depolama noktasından çıktıkları andan, ürünün son kullanıcısı tarafından alınana kadar olan tüm yol boyunca hareketini ve dağıtımını düzenler. AB içinde toptan ilaç dağıtımı yapma yetkisine sahip olmak istiyorsanız, kuruluşunuzun AB GDP yönergelerine uyması ve faaliyet gösterdiğiniz üye devletteki bir AB yetkili makamı tarafından verilmiş bir GDP sertifikası alması gerekecektir.

 

    GDP için gereksinimler nelerdir?

    Kısacası GDP, farmasötik ürünlerin kalitesini garanti eder ve dağıtım zincirinin bütünlüğünün dağıtım süreci boyunca korunmasını sağlar.

 

    Avrupa İlaç Ajansı'na göre, GDP ile uyumluluk şunları sağlar:

> İlaçlar, taşıma sırasında da dahil olmak üzere her zaman doğru koşullarda saklanır

 > Diğer ürünler tarafından veya diğer ürünlerin kontaminasyonu önlenir

> Depolanan ilaçların yeterli devri gerçekleşir

> Doğru ürünler, tatmin edici bir süre içinde doğru muhataba ulaşır.

 > Ek olarak, distribütör ayrıca uygun bir takip sistemi kurmalıdır. Bu, hatalı ürünlerin bulunmasına ve etkili geri çağırmaların mümkün olmasına yardımcı olacaktır.

 

    GDP gereklilikleri ve düzenlemelerinin ayrıntılarına çok fazla girmeden, tıbbi ürünlerin saklanması ve dağıtımına yönelik bu garanti sisteminin aşağıdaki hususlara odaklandığını söylemek yeterlidir:

 

> Dağıtım

> Güvenlik

> Sıcaklık kontrolü

> Ambalaj kalitesi

> Güvenilir, işlevsel teknoloji

> GDP'nın uygulanması, iyi düşünülmüş ve etkili bir kalite yönetim sistemi gerektirir. Ancak bunu ayarladıktan ve bir GDP denetiminde üçüncü bir tarafça onaylattıktan ve onaylattıktan sonra, sağlık sektöründe resmi olarak güvenilir bir iş ortağı olacaksınız.

 

    İlaç ve sağlık hizmetlerinde GDP neden önemlidir?  

    Bir hasta olarak, aldığınız ilacın güvenli ve mümkün olan en yüksek kalitede olduğundan emin olmak istersiniz. Ancak tıbbi ürünler ve ilaçlar genellikle uzun mesafelere, farklı iklim bölgelerine dağıtılır ve elinize geçmeden önce çok çeşitli depolarda depolanır.

 

    Ve her geçen gün bu dağıtım ağı da giderek daha da karmaşık hale gelmektedir. Dağıtım uygulamaları için uluslararası kabul görmüş bir kalite standardı her zaman sizi hem imaj hemde güvenli taşımacılık konusunda bir adım daha ileri taşıyacaktır.

 

    Kötü taşıma veya depolama uygulamaları, örneğin sıcaklık izleme hatası veya düşük kaliteli paketleme nedeniyle etkinliğini kaybettiğini bilmeden hayat kurtarma potansiyeli olan bir ilacı almayı kimse istemez.

 

    Sağlık hizmetlerinde GDP için kapsamlı kontrol listesi oluşturma?

    Bir GDP denetimi sırasında, kalite sistemleriniz ve dağıtım uygulamalarınız bir dizi faktör açısından kontrol edilecektir. Böyle bir denetime hazırlanmanıza yardımcı olmak için, GDP düzenlemelerine uymak isteyen sağlık hizmeti işletmeleri için kapsamlı bir kontrol listesi edinilmeli ve sistem buna göre kurulmalıdır.

 

    İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) Belgesi Belgelendirme talepleriniz için bizi arayabilirsiniz. QRS Belgelendirme AKREDİTE bir Belgelendirme kuruluşudur. İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) Belgelendirmesi hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.  

 

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.