Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 03/06/2022
    ISO 9001 Belgesi Belgelendirme Süreçleri ;

    ISO 9001:2015, farklı alanlarda hizmet veren işletmeler arasında temel bir standarttır. Bu sebeple, en iyi kalite uygulamalarını benimsemek için işletmelerden ISO 9001 Standardı Belgelendirmesi için çok aşırı talep oluşmuştur.

 

    ISO denetimleri, sistemin hatalarını ve iyileştirmeleri belirlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, ISO denetçileri sistem uyumluluğunu kontrol ederek kalite ilkelerini onaylarlar.

 

    ISO 9001:2015 Belgelendirme Denetiminin Odak Alanları

    Faaliyet kapsamında (alanında) yönetim sisteminin tüm yönlerine bakılır. ISO Denetimi gerçekleştirildikten sonra işletmede aşağıdaki alanlarda önemli farklar meydana gelir.

 

    1. Müşteri Odaklılık

    ISO 9001:2015 Standardında müşteri yönetimine odaklanan yönergeler tespit edilerek,  Anketler, grup tartışmaları, incelemeler vb. yollarla müşteri geri bildirimi alınır ve bu proses ürün (hizmet) geliştirmede önemli ölçüde değişime sebebiyet verir.  Sonuçta, müşteriler herhangi bir işletmenin en önemli yönüdür. Önce kaliteli ürünler geliştirmek için, ilk elden müşteri geri bildirimi almak en önemli hususdur. 

 

    2. Liderlik

    Kuruluşta üst yönetimin kalite ilkelerinin benimsenmesine katkısı tavsiye edilir. Ayrıca, kalite yönetim standartlarına ulaşmak için çalışanları ve ekipleri motive etmeye sevk eder. Denetim ve ISO Belgelendirme uygulamasının başarısı, liderlik ekibinin desteğine bağlıdır. Çünkü düzeltici faaliyetlerin onayları üst yönetimden gelmesi gerekir.

 

    3. Çalışan Bağlılığı

    Çalışan Bağlılığı, ISO Denetiminin diğer önemli bir yönüdür. Çeşitli ekiplerdeki çalışanlar, süreç iyileştirmelerinden, yürürlükte olan sistemlerden vb. haberdar olmaları gerekir. Tüm çalışanlar için farkındalık eğitimini kapsayacak uygun dokümantasyon ve politikalar hazır bulunmalıdır. Bu sebeple, maksimum sayıda çalışanı işe almak ve onlara yeni sistemi kullanmanın kendilerine faydalı olacağını hissettirmek, ISO Kalite Yönetim Sistemi için bir artıdır.

 

    4. Operasyon Süreci

    ISO 9001:2015 Sertifikasyonu, Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al (PDCA) modelini izler. Böylece ISO Denetimi, uygulanan Kalite Yönetim Sisteminin süreci doğru takip etmesini ve tüm kalite unsurlarını her zaman korumasını sağlar. Operasyonel süreci Kalite Standartları ile optimize etmek, kuruluşun ISO 9001:2015 Standardını etkin bir şekilde uygulamasına yardımcı olur. Bunula birlikte, ISO Denetimleri işletmenin düzenli işleyişini kontrol ederek uygunsuzlukları belirler.

 

    5. Süreç İyileştirmeleri

    İş operasyonlarında kalite standartlarını benimsemek için mevcut sistemde süreç iyileştirmeleri yapmak şarttır. ISO Denetimleri, sistem boşluklarının ve uyumsuzluğun belirlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, doğru süreç iyileştirmelerinin belirlenmesi, ISO 9001:2015 Belgelendirme Uygulamasının başarısı için esastır. Böylece süreç iyileştirmeleri, mevcut kalite yönetim sisteminin yeni ISO 9001:2015 Standardı yönergelerini karşılayacak şekilde dönüştürülmesine sebeiyet verir. Birçok kuruluş, süreç iyileştirme çabalarını yürütmek için güvenilir bir denetçiyi beklemektedir. Bir kuruluşun Kalite Yönetim Sistemini süreç iyileştirmesinin arkasında istekli bir çaba vardır. Çalışanlar, ISO Denetim ekibi, üst yönetim, fonksiyonel ekipler vb. Bir organizasyonda süreç iyileştirme hedefleri doğrultusunda işbirliği yapar ve çalışır.

 

    6. ISO Denetim Raporundan Karar Verme

    ISO Denetim Raporuna dayalı Karar Verme, işlevsel ekibin ve üst yönetimin sorumluluğundadır. Tüm uyumsuzluk unsurları incelenmeli ve gerekli değişiklikler uygulanmalıdır. ISO Denetim sürecinin temel bir unsurudur ve oturum sırasında alınan kararlar, süreç iyileştirmelerinin ve organizasyonel sistem değişikliklerinin seviyesini belirleyecektir. Ayrıca, ISO denetçileri, üst yönetim ve fonksiyonel ekip ile karar verme oturumunda Kalite Yönetim Sisteminin kapsamına son şekli verilir.

 

    7. İlişki Yönetimi

    Tedarikçiler ve müşteriler de dahil olmak üzere tüm paydaşlarla ilişkileri yönetmek tüm kuruluşlar için kilit önemdedir. ISO 9001:2015 Sertifikasyonu, kurumsal bir ilişkiyi sürdürmek için en iyi uygulamaları listeleyen bir modülden oluşur. Özellikle, herhangi bir malın üretimi için hammadde temini söz konusu olduğunda, kuruluş tedarikçi yönergelerine uymalıdır. Kalite standartlarının karşılanması gerekir ve ISO Denetimi uyumluluğu kontrol eden muazzam bi sistemdir.

 

    Kuruluş, KYS Sistemini başarıyla uygulayarak ISO 9001:2015 Belgelendirme Standartlarına uyum sağlayabilir. Ayrıca, iş operasyonlarını kolaylaştırabilir ve operasyonların tüm aşamalarında ürün ve hizmet kalitesini koruyabilirler.

 

    QRS Belgelendirme ISO 9001 Belgesi konusunda Yetkili akredite bir belgelendirme firmasıdır. ISO 9001 Belgesine ihtiyacınız varsa size hizmet etmekten mutluluk duyarız, ISO 9001 Belgelendirmelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz. ISO 9001 Belgelendirme konusunda profesyonel destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz 0232 364 49 03 

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.