Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 03/02/2023
ISO 27001 Bilgi Güvenliği Standardının Temel Kurumsal Faydaları nelerdir
Yakın Zamanda Eklenenler
.
Bize Ulaşın
    ISO 27001 Bilgi Güvenliği Standardının Temel Kurumsal Faydaları ;

    Bilgi Güvenliği Standardı  Temel Kurumsal Faydaları Nelerdir ?

    ISO 27001 Bilgi Güvenliği Standardı , geniş çapta kabul gören ve modern dünyada ISO Sertifikasına sahip olması gereken bir standarttır. BT Güvenlik Standardı, insanları, süreçleri ve teknolojiyi kapsayan 115'ten fazla kontrol noktasına sahiptir.

 

    BT Güvenlik Standardı, bilgi varlıklarını güvence altına almakta ve kuruluşların finansal bilgileri, fikri mülkiyeti, çalışan ayrıntılarını veya ticari sırları vb. etkili bir şekilde yönetmesine yardımcı olmaktadır.

 

    Bilgi Güvenliği Standardı  Önemli Noktalar

    Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, kurumun BT Varlıklarını güvence altına almasını ve bir risk yönetim süreci hazırlamasını ve tüm güvenlik açıklarını etkin bir şekilde yönetmesini sağlarmaktadır

 

    BT Güvenlik Yönetim Sisteminin iş süreçleri ve operasyonlarla entegrasyonu esastır. Ayrıca, genel yönetim yapısının BT Güvenlik Sistemine bağlanması kuruluş için çok faydalıdır.

 

    ISO 27001 Belgelendirmesi, bir kuruluşun veri güvenliği, bilgi koruması ve hissedar güvenine yönelik taahhüdüdür. Siber Güvenlik Standardı, dünyanın en tanınmış uygulama çerçevelerinden biridir. Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin uygulanmasına yardımcı olur.

 

    ISO 27001 Sertifikası – Sahip Olunması Gereken Önemli bir BT Güvenlik Standardıdır. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS), ISO 27001 Standardı politikaları, uygulama prosedürleri ve sürekli iyileştirme uygulamaları ile uyumludur.

 

    ISO 27001 Bilgi Güvenliği Standardı

    Bilgi güvenliği tehditleri, endüstri sektörlerinde kitlesel dijitalleşmeden bu yana istikrarlı bir hızla büyüdüğü bir gerçektir. Veri ihlalleri son zamanlarda yaygın bir olay haline gelmiş haliyle BT, kuruluşlara hem finansal hem de itibar açısından maliyet getirmiştir. Bu nedenle, ISO 27001 Standardı uygulamasına yatırım yapmak, her büyüklükteki kuruluş için temel bir gereklilik halini almıştır

 

    ISO 27001 Uzun Vadeli Karlılık İçin Önemli Bir Yatırım ;

    ISO 27001 Belgelendirmesi, veri korumayla ilgili kurumsal iş gereksinimlerini etkili bir şekilde çözerek kuruluşun zamandan ve paradan tasarruf etmesine sağlamaktadır. BGYS sistemi, sağlam bir bilgi güvenliği olay yönetimi planı geliştirmeye ve herhangi bir veri saldırısından korunan endüstriyel varlıkların ve bilgilerin korunmasına yardımcı olmaktadır.

 

    BT Ekibi sık denetimler yaparak BT Güvenlik Sistemini test eder. Bu proses olası veri kaybı veya veri saldırısı risklerini ortadan kaldıracaktır.

 

    Neden ISO 27001 Standardını Seçmelisiniz?

    ISO 27001 Standardı, kuruluşun fikri mülkiyetinin, finansal bilgilerinin, müşteri verilerinin vb. korunmasına yardımcı olur.

 

    Aşağıdakileri Içeren Süreçleri Yönetmek Için Tanımlanmış Bir Bilgi Güvenliği Politikası Oluşturmaya Yardımcı Olur ;

 

  • Erişim Kontrolleri
  • iletişim Güvenliği,
  • Sistem Edinimi ve
  • İş Sürekliliğinin Unsurları vb.
  • Siber Güvenlik Standardı, bir risk değerlendirmesi yapmak ve düzeltici önlemler almak için en iyi uygulamalardan oluşur

 

    Kuruluş için ISO 27001 Belgelendirmesinin Temel Faydaları

    Kuruluş için ISO 27001 Sertifikasyonunu uygulamanın çok sayıda ticari faydası vardır.

    Bunlardan Bazıları ;

    1. Marka İmajını Koruyun

    Siber Güvenlik Standardı, çalışanlar veya ilgili tedarikçilerden kaynaklanan dahili güvenlik tehditlerinden kaçınmaya yardımcı olur. Çünkü üçüncü tarafların BT Sistemi uyumluluk standartlarına yönelik bilinmeyen bir tehdit oluşturma olasılığı yüksektir.

 

    BT Güvenliği için ISO sertifikası

    ISO 27001 Standardı, tüm sistem kontrollerinin yerinde olmasını sağlayacak çerçeveye sahiptir. BT Güvenlik Standardı, kurumsal veri kaybının önlenmesini sağlamak için iyi yapılandırılmış bir çerçeveden oluşur.

 

    2. Düzenleyici Para Cezalarından Kaçının

    ISO 27001 Sertifikasyonu, Avrupa ve ABD'de öne çıkan GDPR gibi veri korumaya uyulmamasından kaynaklanan cezalardan kaçınmaya yardımcı olur. Ayrıca iş faaliyetlerine bağlı olarak, kuruluşların müşteri, çalışan ve şirket verilerini güvence altına almak için alması gereken bir dizi önlemler olduğunuda unutmayın.

 

    ISO 27001 Belgelendirmesi, kuruluşunuzda istenen veri koruma düzeyine ulaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Politika kılavuzları, BT Ekibinin verileri etkili bir şekilde işlemesine yardımcı olacaktır. Siber Güvenlik Standardı, Devlet BT koruma kurallarına ve BT yönetişimiyle ilgili diğer tüm uyumluluklara uymaya yardımcı olur.

 

    3. Güçlü Bir Süreç Akışı Tanımlayın

    ISO 27001 Belgelendirme Standardı, sağlam bir süreç akışı geliştirmeye yardımcı olur. Esnek olan ve BT sistemini korumak için etkili güvenlik önlemleri gösteren bir sistem oluşturmak için yönergeler sağlar.

 

    Türkiye'de BT Güvenliği

BT Güvenliği uygulamaları, her çalışanın kuruluşu bir bütün olarak veri saldırılarından korumak için gereken bilgi güvenliği protokolleri düzeyini korumasını sağlayacaktır.

 

    4. Risk Yönetimi ve Azaltma

    ISO 27001 Standardı, kuruluşun BT sistemlerine ve süreç akışlarına uygulanacak güçlü risk yönetimi uygulamalarına sahiptir. Süreç, Siber Güvenlik yönergelerine uymalı ve kuruluşu herhangi bir veri kaybına karşı korumalıdır.

 

    BT ekibini ve diğer çalışanları güçlendirmeye yönelik toplu bir yaklaşım yoluyla Risk Azaltma, Siber Güvenlik Standardı için güçlü bir odak alanıdır.

 

    Siber Güvenlik Standardı, bilgi güvenliği risklerini belirlemek ve düzeltici önlemler almak için net bir çerçeveye sahiptir. Risk değerlendirme modülü, kuruluşun uyması gereken politika ve yönergelerden oluşur.

 

    BT ekibi, sistem güvenlik açıklarının doğru zamanda işaretlendiğinden ve kararların hızla alındığından emin olmalıdır.

 

    5. Mevcut Yönetim Sistemine Uyumluluk

    ISO 27001 Standardı, kuruluşun hali hazırda sahip olduğu bir ISO Yönetim Sistemi ile kolayca uyum sağlar. Bu nedenle, yönetim ve organizasyon ekibinin Siber Güvenlik Standardına uyum sağlaması kolay bir geçiş olacaktır.

 

    BT Güvenlik Standardı

    Kuruluşun bilgi işlem sistemlerinin teknik olarak yükseltilmesi ve kuruluşun insan ve süreçlerine büyük önem verilmesi olarak düşünülebilir. ISO 27001 Standardının takip ettiği sürekli iyileştirme kültürü ve planla-uygula-kontrol et-önlem al süreç akışı, sistemi Kalite Yönetim Standardı ile uyumlu bir proses haline getirecektir.

 

    ISO Standartları birlikte uygulandığında bir sinerji oluşmasına sebebiyet verir. Kuruluşlar, çalışanların artan üretkenlik düzeylerini gözlemleyebilir. ISO 27001 Standardı, güçlü uyumluluk süreci ve kuruluşa bir veri ihlaline karşı sunduğu güvenlik nedeniyle dünya çapında kabul görmektedir.

    ISO 27001 Belgesinin Fiyatı Ne Kadardır ?   
    ISO 27001 sertifikasının maliyeti genellikle kuruluş için çalışan sayısına ve sistemine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ön inceleme olmadan net bir rakam söylenemez. ISO 27001 Belgesine ihtiyacınız varsa bizi arayabilirsiniz. QRS Belgelendirme ISO 27001 Konusunda AKREDİTE bir Belgelendirme kuruluşudur. ISO 27001 Almak İstiyorsanız , 27001 Belgelendirmesi hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.
Benzer Konular
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.