Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 15/07/2022
.
iso 22000 belgelendirme aşamaları ve belgelendirme firmaları makale
Yakın Zamanda Eklenenler
.
Bize Ulaşın
    ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Standardı Belgelendirme Kriterleri ;

   ISO 22000:2005, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından Eylül 2005'te yayınlanan Gıda Güvenliği Yönetim Sistemlerine (FSMS) ilişkin uluslararası standarttır.

 

    ISO 22000:2005 FSMS, işletmelerin gıda zinciri boyunca gıda güvenliği tehlikelerini kontrol etmelerini sağlamak için dizayn edilmiştir. Gıdanın tüketim anında güvenli olmasını sağlamaktadır. ISO 22000:2005 Standardı, gıda tedarik zinciri boyunca HACCP'i (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktası) uygulamak için bir araç sunarak gıda güvenliği standartları alanında uluslararası tekdüzelik sağlar.

 

    ISO 22000 Standardı'nın amacı, nihai ürünlerde tespit edilen güvenlik tehlikelerini kontrol altına almak ve müşteriye teslim etmeden önce kabul edilebilir bir düzeye indirmektir. Bu standart, büyüklüğü ne olursa olsun, gıda zincirinin herhangi bir yönüne dahil olan tüm kuruluşlar için geçerlidir. Buna, gıda zincirinin bir veya daha fazla adımında doğrudan veya dolaylı olarak yer alan kuruluşlar dahildir,

 

    Örneğin ;

> Birincil Üreticiler

> Gıda İşlemcileri ve İmalatçıları

> Perakendeciler

> Depolama Tesisleri ve Taşıyıcılar

> Konaklama Sektörü

> Gıda işletmelerine servis sağlayıcılar

 

    ISO 22000:2018 Belgelendirmesi ;

    ISO 22000 Standardı Gıda Güvenliği Standardı, dünya çapında tanınan ve tüm gıda zincirindeki herhangi bir işletme için uygun bir standarttır. Hatta ekipman üreticileri, paketleme şirketleri, temizlik maddeleri, katkı maddeleri ve içerik maddeleri gibi ilgili kuruluşları da içerir

 

    ISO 22000:2018 Standardı aynı zamanda kalite yönetim sistemlerini (ISO 9001:2015) kalite yönetim sistemleri ile entegre etmek isteyen şirketler için en uygun olanıdır. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi.

    ISO 22000 Standardı, bir Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin (FSMS) uygulanmasını gerektirir.

 

    Standart, genel olarak aşağıdaki temalardan oluşur ;

> Sistem Yönetimi

> Etkileşimli iletişim

> Belirtilen programlar ve HACCP planları aracılığıyla Gıda Güvenliği tehlike kontrolü

> Gıda Güvenliği sistemlerinin Sürekli İyileştirilmesi

 

    Revize Edilmiş Iso 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Standardı Neleri İçeriyor ?

    Revize edilmiş ISO 22000:2018 Standardı, gıda endüstrisindeki en son trendleri ve gıda güvenliği gerekliliklerini içermektedir. ISO 22000:2018 Standardı, gıda endüstrisinin gıda güvenliği tehlikeleriyle ilgili olarak karşı karşıya kaldığı artan zorluklara zamanında bir yanıttır. ISO 22000:2018, operasyonel ve strateji düzeylerinde tanım, revize edilmiş politikalar, risk analizi metodolojilerinde iyileştirmeler içerir. Yeni gıda güvenliği sistemi sürdürülebilirdir ve gelişmiş gıda güvenliğini sağlamak için sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

 

    ISO 22000:2018 Gida Güvenliği Yönetim Sistemleri Standardi Belgesinin Faydalari

    ISO 22000:2018 Standartları, gıda kontaminasyonu riskini azaltmayı ve böylece gıda tedariki yoluyla herhangi bir hastalığın oluşmasını da azaltmayı amaçlamaktadır.

 

    Yeni ISO 22000 Standartları, gıda zinciri boyunca her büyüklükteki kuruluşa fayda sağlayacaktır:

Mevzuat gerekliliklerini karşılayan gıda ile ilgili ürün ve hizmetleri tutarlı bir şekilde sağlama yeteneği,

Herhangi bir gıda güvenliği tehlikesinden kaçınmak için gıda güvenliği sürecinde geliştirilmiş risk yönetimi,

Diğer küresel standartlarla uyumluluk nedeniyle artan müşteri güveni. ISO 22000:2018, Milletler için Gıda Güvenliği yönergeleri geliştiren Birleşmiş Milletler'in Codex Alimentarius'u ile güçlü bir uyumluluğa sahiptir.

 

    Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, aşağıdaki ISO Uyumluluk gerekliliklerini takip edecek şekilde uygulanmaktadır:

> Tüketim için güvenli gıda ürünleri sağlamayı hedefleyin

> Düzenleyici gıda güvenliği gerekliliklerini yerine getirmek

> Müşteri tercihini değerlendirin ve ürünü teslim etmek için ISO gıda güvenliği standardına uyun. Müşteri memnuniyetini artırır

> Uygunluk düzenlemeleri olmadığından emin olmak için gıda güvenliği tehlikelerini tedarikçiler, müşteriler ve ilgili taraflarla iletir

> Gıda güvenliği politikalarının sürekli olarak uygulanmasını sağlar.

> Mevcut gıda güvenliği politikaları üzerinde risk analizi yapmak ve sağlar ve kalite ilk sistemlerini uygulatır.

 

    CODEX ALİMENTARİUS NEDİR ?

    Codex Alimentarius, (Gıda Kodu), gıda güvenliği için uluslararası kabul görmüş bir kılavuzdur. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) arasındaki bir ortak girişim olan Codex Alimentarius Komisyonu (CAC) tarafından geliştirilmiştir.

 

    ISO 22000, gıda hijyeni için Codex ilkelerine dayanmaktadır ve Codex tarafından vurgulanan gıda güvenliği kriterleri ile uyumludur. ISO 22000'e sahip olmak, müşteri, alıcı ve paydaşların işletmeye olan güvenini artırmaya yardımcı olur. Gıda endüstrisi, tüketim malzemeleriyle kitlesel pazar düzeyinde ilgilendiğinden, sağlık tehlikelerinin insan yaşamı ve marka imajı üzerinde üstel bir etkisi oluşur.

 

    Bu nedenle, iş sürdürülebilirliği ve gıda güvenliği ile ilgili herhangi bir riski azaltmak için sektördeki en iyi uygulamaları takip etmeniz ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standartları için sertifika almanız tavsiye edilir.

 

    Belgelendirmeden önceki son adım, dış denetim yapmak ve ISO 22000 standardına göre belgelendirme sağlamak için tıpkı bizim gibi akredite kayıtlı bir kuruluşu seçmektir. Şirketinizi ISO 22000'e göre belgelendirilmekle ilgileniyorsanız, bize buradan ulaşabilirsiniz.

 

    QRS Belgelendirme ISO 22000 Konusunda yetkili akredite bir belgelendirme firmasıdır. ISO 22000 Belgesine ihtiyacınız varsa size hizmet etmekten mutluluk duyarız, ISO 22000 Belgelendirmelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz. ISO 22000 Belgelendirme konusunda profesyonel destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz 0232 364 49 03

 

 

Benzer Konular
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.