ISO 22301  Belgesi
ISO 22301:2019 İş Sürekliliği Yönetimi Sistemi ;

    ISO 22301 Belgesi Belgesi Nedir ?

    ISO 22301 sertfikası Nedir ; evelinde BS 25999 olarak bilinen, organizasyonun İş sürekliliği Yönetim Sisteminin kendi başına akredite kuruluşlar tarafından denetlenmesi neticesinde, ISO 22301 İş Sürekliliği şartlarının yerine getirildiğinin teyit edilmesi sonucunda verilen belgeye ISO 22301 belgesi denmektedir.

 

    ISO 22301 sertfikası  organizasyonların kritik faaliyet ve süreçlerini herhangi bir kesinti anında yanıt verme becerisini gösterdiği için çok prestijli bir belgedir.ISO 22301 belgesi veren firmalar;  belgesi genellikle kurumsal kapasitesi güçlü olan firmalar tercih etmekle birlikte; Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından yetki almak isteyen Entegratör firmalar ve Entegretör işletme adayı olan firmalar için zorunlu tutulmuştur.

 

    ISO 22301 İş sürekliliği yönetim sistemi belgesi ilerleyen zamanlarda ülkemiz gibi , İş yaşamının sürekli tehdit eden doğal felaketler ,teknolojik  ve ekonomik  bir çok felaketlerle karşı karşıya   kalan ülkelerde çok geniş  alanda, bir çok bilgi, telekomünikasyon, enerji, üretim vb. sektöründe faaliyet gösteren firmalarda yaygınlaşması bir zorunluluk gibi görünmektedir. İşinizin kesintiye uğraması, gelir kaybına, sözleşmeden doğan yükümlülüklere ve hizmet düzeyi anlaşmalarına uyulmamasına, sonuç olarak müşteri kaybına ve itibarınızın zarar görmesine neden olabilir. ISO 22301, çalışma süresini sürdürerek iş operasyonlarını etkileyen kesinti riskini azaltmak için etkili bir iş sürekliliği yönetim sistemi için bir çerçeve sağlar.

 

    ISO 22301 standardı, etkili bir iş sürekliliği yönetim sisteminin yürürlükte olmasını ve bir olayın meydana gelmesi durumunda dahili personelin sistem içindeki rollerinin tam olarak farkında olmasını sağlar. Etkili bir BCMS uygulamak, kuruluşunuzun bir felaket veya kesintiden hızla kurtulmasına yardımcı olacaktır. BCMS aynı zamanda bir kuruluşu kaçırılan teslim tarihlerinden, veri sızıntılarından, BT kesintilerinden, endüstriyel eylemlerden, hayal kırıklığına uğramış müşterilerden veya kesinti nedeniyle doğrudan mali kayıplardan kaynaklanan itibar hasarına karşı koruyabilir.

 

    ISO 22301 Sertifikası, Kuruluşların Şunları Yapmasına Izin Veren Bir Çerçeve Sağlar:

 • Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al konseptine dayalı olarak kaliteyi ve verimliliği en üst düzeye çıkarın.
 • Kesinti süresiyle ilişkili riskleri tanımlayın, yönetin ve kontrol edin.
 • Kesintiler sırasında organizasyonel esneklik sağlayın.
 • Operasyonları sağlamak için kurtarma ve süreklilik planları geliştirin.
 • Bir risk farkındalığı kültürü ve dış faktörlerin etkisi yaratın.
 • Geliri ve kurumsal itibarı koruyun.

 

    ISO 22301'in Faydaları Nelerdir?

 • Küresel tedarik zincirlerinin bir parçası olan operasyonlarla giderek daha fazla bağlantılı olan kuruluşlarla, etkin bir iş sürekliliği yönetim sistemine sahip olmanız hayati önem taşır. ISO 22301, kuruluşların ticari faaliyetlerine yönelik riskleri belirlemelerine ve etkilerini en aza indirecek kontrolleri uygulamaya koymalarına yardımcı olur. Kesinti durumunda devreye alınabilecek alternatif tedarikçiler, siteler ve hizmetler gibi, işletmelerin kesinti ve kurtarma planı yapmasına yardımcı olur. ISO Anketine göre dünya genelinde ISO 22301 sertifikasına sahip yaklaşık 5.000 tesis bulunmaktadır . ISO 22301 sertifikası kuruluşların şunları yapmasına izin verir:
 • Tüm organizasyonunuzu net bir şekilde anlayarak organizasyonel iyileştirme.
 • Düzenli denetim nedeniyle güncel bir iş sürekliliği planı sürdürün.
 • Yasal ve düzenleyici gerekliliklere uygunluğun sağlanmasına yardımcı olun.
 • Arıza süresi ve durdurulan üretkenlik nedeniyle kaybedilen maliyetleri azaltın.
 • Sertifikalı bir BCMS aracılığıyla daha düşük sigorta primleriyle maliyetlerden tasarruf edin.
 • Müşteri SLA'larını karşılayın ve tutarlı ve öngörülebilir çıktılar sağlayın.
 • Dahili yönetim ve risk farkındalığı kültürünü güçlendirin.
 • Yerinde bir BCMS sistemi gerektiren ihalelere başvurun.
 • Kurumsal itibarı faaliyet gösterememekten koruyun.

 

    QRS Belgelendirme ISO 22301 konusunda Yetkili akredite bir belgelendirme firmasıdır. ISO 22301 Belgelendirmelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz. ISO 22301 Belgelendirme konusunda profesyonel destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz, ISO 22301 Talepleriniz için  0232 364 49 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.