ISO 22000 Belgesi
ISO 22000:2018 Belgesi Gıda Kalite Yönetim Sistemi ;
ISO 22000:2018 BELGESİ NEDİR?
ISO 22000 Güvenli Gıda Üretim oluşturmanın genel adıdır. Gıdaya dair tüm aşamalara belirli şartlar getiren sistematik bir yaklaşımdır. ISO 22000 Gıda Güvenliğini diğer standartlardan ayıran tek fark sadece GIDA’ya ait olmasıdır.

ISO 22000 Gıda zincirlerinde yer alan bütün kuruluşlar için geçerli olmak üzere, Güvenli Sağlıklı Gıda üretimine yardımcı hedefiyle hazırlanmış uluslar arası gıda güvenliği yönetim şeklidir.

ISO 22000:2018 belgesi ise, standart çatısı altında gerekli çalışmaları uygulayan gıda şirketlerine verilmekte olan kalite belgesidir.

ISO 22000 standardının mecburi şartları aynı diğer sistemlerledeki gibidir. Yasal zorunluluklar gereği kaplama malzemeleri standardı bellidir. Yasal mevzuatla bildirilen malzemelerin dışına çıkmak mümkün değildir. Özellikle tuvalet gibi alanlarda İlçe Tarım Müdürlüğü yaptırımları dikkate alınmalıdır.

Genel şartlara uymak HACCP belgelendirme sürecinin ise ilk adımıdır. Gıda üretim izni (İşletme Sicil Kayıt Belgesi) Tarım Bakanlığına bağlı ilçe müdürlüklerinden takip edilebilir. İlçe Tarım Müdürlükleri aktif gıda denetimleri yaparlar. Gıda denetimleri sırasında kullanıcı gibi raftan ürün alabilirler. Müşteri şikayetleri de denetime esas teşkil eder. Numuneler üzerinde gerekli laboratuvar tahlilleri yapılır. Sonuçlar numune sahibi işletmeye iletilir. Ürün ve stok üzerinden denetimlerin bazı eksik noktaları tarihe karışmıştır.

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ SERTFİKASI NE İŞE YARAR?

ISO 22000 gıda güvenliği belgesi ne işe yarar bir üst kısmın devamı olarak ele alındığında yasal üretim izinleri olmadan açıkçası bir işe yaramayacağı belirtebiliriz. Gıda güvenliği belgesinin işe yaraması daha çok yönetim yapısının değiştirilmesi sadece kurallara ve yasalara bağlı sürekli denetim gören firma pozisyonundan “denetleyen firma” olma yolunda adımlar atılması ile bağlantıulıdır.

Sonuç olarak firmalar hem tedarikçilerini denetleyerek sistematik denetim havuzunu genişletmekte hem de kalite seviyesini her düzeyde yükseltmektedirler. Sürekli bir denetim zinciri gıda güvenliği konusunda ki kalite seviyesine büyük katkılar sağlamaktadır. Tedarikçi değerlendirme formları, planları ve onaylı tedarikçi listeleri üretim için temin edilen ham ürünlerin daha üst kaliteler de üretimini sağlamak adına tüm gıda zincirini sürekli araştırma ve geliştirmeye teşvik edici olmaktadır.

ISO 22000 BELGESİ NASIL ALINIR?
ISO 22000 belgesi nasıl alınır faydaları nedir be işe yarar almak için diğer tüm ilgili kalite standartlarında olduğu gibi gıda güvenliği yönetim sistemi belgesi almak için hazır olmayı gerektirir. Bunun açılımı elbette ilgili gıda güvenliği standardının uygun ve doğru şekilde firmaya entegre sürecini kapsar.

Bu entegrasyon gıda mühendisliği düzeyinde uygulanmalıdır. Gıda güvenliği belgesi alma süreci ciddi teknik bilgiler gerektirir. Üretimi yapılan gıda maddelerinin saklama sıcaklıkları, üretim şartları, depo koşulları, nem durumları gibi onlarca belki yüzlerce dış etkenin arasında doğru olan bilginin belirlenmesi ve entegrasyon yapısına uygulanması gerekmektedir.

Sadece hazır prosedür yapısından yola çıkılarak bir sistem oluşturmak mümkün olsa da kalıcı bir yöntem olması mümkün değildir. Olaya sadece dosya evrak dokümantasyon üçgeninde bakmamak gerekir. ISO 22000 belgesi nasıl alınır faydaları nedir gıda güvenliği üretim şartları belgesidir bunun bilincinde olarak hazırlanması HACCP hijyen konuları gibi eğitimlerin düzenli olarak planlanmasını ve uygulanmasını gerektirir.

ISO 22000:2018 SERTFİKASININ İŞLETMEYE FAYDASI NEDİR?
ISO 22000 sertfikasının faydaları aslında buraya kadar anlatılmaya çalışılan kısımlarda çoğu kez belirtilmiştir. Ama genel ifadeyle farklı şekilde toparlamak gerekirse kaliteli bir gıda güvenliği belgesinin faydaları; Gıda zincir yapısının neden önemli olduğunun sürekli akılda kalıcı olması için bir takım gıda güvenliği odaklı şartların tanımlanmasını zorunlu tutar. Gıda güvenliği konusunu teknik bilimsel bir olgu olarak ele alır ve kalite etkisini yükseltir.

Denetim basamaklarını geliştirerek toplum sağlığı açısından en büyük faydayı sağlamak hedefi ile hareket eden ve sürekli kendisini yenileyen bir yönetim şekli getirir. Kimyasal kirliliği takip edilebilir yazılı olarak dokümante ederek kontrol altına alma gayretlerini artırır. Kullanıcı gözünde kurumsal, insan sağlığı ile ilgilenen değerli bir marka olma yolunu açar. Gıda güvenliği uyguluyor olmanın faydalarını öncelikle firma yönetim düzeyinde anlaşılmasını sağlar.

İade edilen , bozuk , kalitesiz , paketi patlamış yırtık vb ürünlerin diğer ürünler ile karışmaması için ayrı bir noktada belirgin renkteki etiketler ile işaretlenmesi bu alanın herkesin görebileceği şekilde ayrılması şarttır.

ISO 22000 belgesi nasıl alınır faydaları kurulumu vs konularında detaylı bilgi için bizi arayınız.

BAĞLANTILI BELGE KAPSAMINDA HACCP GIDA GÜVENLİĞİ NEDİR?

ISO 22000:2018 HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak için geliştirilmiş bir yönetim şekli olup , tüm Dünya’da uygulanmakta ve sürekli olarak geliştirilmektedir. ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sistemini uygulayıp belirgin kalite düzeyine ulaşan firmalara ISO 22000 SERTFİKASI verilmektedir.

TÜRKAKLI ONAYLI ISO 22000 BELGESİ
Türkaklı ISO 22000 belgesi TURKAK’ın hazırlıklarını tamamlaması ve uluslararası denetimlerden başarı ile geçmesi sonucunda verilmeye başlanmıştır. Böylece Türkaklı ISO 22000 belgesi tüm Dünya’da kabul gören TURKAK akreditasyonlu belge ünvanını kazanmıştır. TURKAK "Türk Akreditasyon Kurumu" resmi web sitesinden TURKAK akreditasyonlu ISO 22000 belgesi veren firmalar listesine ulaşılabilir.

ISO 22000 VE HACCP ARASINDAKİ FARKLAR ?
HACCP Gıda’da kritik noktaların kontrolü ile sınırlı dar kapsamlı bir gıda güvenliği kontrol noktası prosedürüdür. ANcak standart tümüyle tamamen komple bir gıda güvenliği yönetim sistemi olup içerisinde HACCP gıda güvenliği şartlarını da bulundurmaktadır.

AŞAĞIDA BULUNAN ISO 22000 BELGESİ Konularında Uzmanlarımızdan Destek Alabilirsiniz ;
Avrupa Birliği Uyum Süreci İlişkisi
Avrupa Birliğinde Gıda Mevzuatı
Belge ve Logo Kullanım Kuralları
Gıda Güvenliği
ISO 22000 Belgelendirme Şartları
ISO 22000 Belgesi Hizmeti Verdiğimiz Şehirler Listesi
ISO 22000 Belgesi KOSGEB DESTEĞİ
ISO 22000 Gıda Güvenliği ve İhracat
ISO 22000 HACCP Belgelendirme Süreci
ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 22000 HACCP Tarihsel Gelişimi
ISO 22000 Kalite Terimleri
ISO 22000 Prensipleri
ISO 22000 Sisteminin Faydaları
ISO 22000 Standart Maddeleri
ISO 22000 Temel Eğitimi
İçme Suyu Kalitesi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği
Otellerde ISO 22000 Gıda Güvenliği
Tarım ve Sağlık Bakanlığı İlişkisi
Türk Gıda Kodeksi Tebliğleri

    QRS Belgelendirme ISO 22000 konusunda Yetkili akredite bir belgelendirme firmasıdır. ISO 22000 Belgelendirmelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz. ISO 22000 Belgelendirme konusunda profesyonel destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz, ISO 22000 Talepleriniz için  0232 364 49 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.